Co to jest Capoeira

Capoeira to brazylijska sztuka walki, w której łączą się tradycje pojedynku, kultury i muzyki. Stworzyli ją potomkowie afrykańskich niewolników sprowadzanych do Brazylii od XVI wieku. W capoeirze używa się elementów ofensywnych i defensywnych, a także akrobacji, przerzutów i innych form ekspresji ruchowej. Na tle innych sztuk walki wyróżnia się ona przede wszystkim aspektem muzycznym i kulturowym. Capoeiriści grają ze sobą (port. jogo) w kręgu (port. roda) uformowanym przez innych adeptów, którzy śpiewają i grają na tradycyjnych instrumentach. Muzyka nadaje walce rytm i decyduje o stopniu ofensywności danego jogo. 

Dlaczego mówi się, że capoieriści grają, a nie walczą? Pojedynek adeptów jest raczej pokazem finezji i sprytu w dialogu dwóch ciał niż konfrontacją nastawioną na wyłonienie zwycięzcy. Podczas jogo gracze starają się poznać słabe strony przeciwnika i szukają okazji, żeby go oszukać i zmylić, a nie zwyczajnie pokonać. W capoeirze spryt góruje nad siłą.

Capoeira powstała w XIX wieku jako próba zamanifestowania odrębności kulturowej potomków afrykańskich niewolników żyjących na terenie Brazylii. Uzyskała status niematerialnego dziedzictwa ludzkości i jest do dzisiaj ważnym elementem ekspresji w środowiskach afrobrazylijskich, a także uznaną na całym świecie sztuką walki.

 

Niewolnicy sprowadzani do Brazylii w czasach kolonialnych pochodzili głównie z regionów dzisiejszej Angoli i Konga. Byli to przedstawiciele różnych kultur i plemion oraz mówili odrębnymi językami i wierzyli w różnych bogów. Na plantacjach zmuszani byli do przyjęcia języka i religii kolonizatorów, a wszelkie przejawy rdzennej kultury były zakazane. Mimo represji Afrykanie starali się zachować swoje tradycje i przekazywać z pokolenia na pokolenie pieśni, legendy i rytualne tańce swoich plemion, które z czasem wymieszały się ze sobą. Niewolnicy uczyli się od siebie także różnych stylów walk, często opartych na ruchach zwierząt, wykorzystujących sprytne zagrania i zmierzających do oszukania przeciwnika. Aktywności tego rodzaju były praktykowane w ramach oderwania od trudnej rzeczywistości niewolniczej. Ich etniczny charakter był częścią afrykańskiej tożsamości, a zachowanie kultury nabrało głębszego znaczenia, stanowiło bowiem akt sprzeciwu wobec polityki kolonialnej. 

U schyłku XIX wieku, po oficjalnym zniesieniu niewolnictwa, ich czarnoskórzy potomkowie zostali zepchnięci na margines społeczeństwa. Bez pracy i perspektyw na życie, wykorzystywali capoeirę, żeby przetrwać. W większych miastach powstawały capoeirowe gangi, które zajmowały całe dzielnice. W 1890 roku capoeira i wszelkie jej przejawy zostały zakazane, a “przyłapani na capoeirze” byli torturowani i surowo karani. 

Ponad 50 lat później, w latach trzydziestych XX wieku, w Salvadorze Manoel dos Reis Machado, znany jako Mestre Bimba, zauważył, że ofensywny charakter capoeiry zanika. Założył więc pierwszą w historii akademię capoeiry, usystematyzował wiedzę i stworzył nauczane do dziś sekwencje, czyli zbiór podstawowych ruchów. Ze względu na wciąż obowiązujący zakaz publicznego praktykowania capoeiry Bimba uczył Luta Regional Baiana, czyli regionalnej walki ze stanu Bahia. W 1940 roku zakaz oficjalnie zniesiono, a sztuka ta zyskała status brazylijskiego sportu. Wyodrębniono wiele stylów gry, tak więc obok capoeiry regional istnieje dziś m.in. capoeira angola czy capoeira contemporanêa. W 2014 roku UNESCO uznało roda de capoeira (port. krąg ludzi grających capoeirę) za niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości.

Historia

Korzyści z trenowania capoeira

Capoeira zachwyca i fascynuje. Trening capoeiry to nie tylko wysiłek fizyczny, podczas którego można spalić do 700 kalorii na godzinę. Nauka w rytmie muzyki przychodzi łatwiej, a każde zajęcia to coś nowego - od kopnięć przez obalenia, aż po naukę gry na instrumentach i akrobacje. Treningi są wymagające, jednak dzięki muzyce praktyka jest łatwiejsza, a luźny brazylijski klimat zapewnia zastrzyk endorfin, który daje się odczuć nawet zimą.

Co da capoeira Tobie lub twojemu dziecku?

 

Zdrowie i sprawność psychofizyczną, czyli:

umiejętności samoobrony, kompleksowy trening całego ciała, poprawę koordynacji ruchowej, zwiększenie gibkości i wytrzymałości, naukę akrobacji, budowanie charakteru i zwiększenie pewności siebie, naukę samodyscypliny, cierpliwości i szacunku, redukcję stresu i odprężenie.

 

Wyjątkową kulturę i integrację, czyli:

naukę języka portugalskiego, poznawanie różnorodnych tradycji wywodzących się z kultury afrobrazylijskiej, takich jak maculelê, samba czy batucada, naukę gry na instrumentach, naukę śpiewu, rytmu i tańca, przynależność do grupy otwartych i pozytywnych ludzi.

 

KONTAKT

Prosimy o kontakt.

Z chęcią odpowiemy

na Twoje pytania.

email: capounicar@go2.pl

kom. 509 059 570

DOŁĄCZ!
Zapraszamy na zajęcia do 44 L.O
(Gimnazjum nr 1)

ul. Bernardyńska 7 (Śródmieście obok Wawelu)

Grupa początkująca (zapisy trwają)
Wtorek, Czwartek 18:30 do 20:00

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now